KAROSİMAN KARO NEDİR ?

Çimento esaslı malzemeler endüstriyel olarak bitmişlik düzeylerine bağlı olarak parça, bileşen, eleman ölçeğinde hazır ürünler olabildiği gibi, yerinde dökme (in situ) olarak da elde edilebilmektedir. Hazır ürünler arasında en çok kullanılanlar, döşeme kaplamaları ve merdiven basamaklarıdır. Parça düzeyindeki karo döşeme kaplamaları, değişik boyutlarda, renklerde, doku ve desenlerde üretilmekte, üretim yöntemine veya karışıma giren malzemelere göre isimlendirilmektedir; karosiman, karo (mozaik, terazzo karo), vb. gibi. Karo kaplamalar, bir altlık üzerine son kat kaplama malzemesi olarak üretildikleri gibi, taşıyıcı olarak da (gövde-plakalar) üretilebilir. Bileşen düzeyindeki diğer hazır üretimler ise, merdiven basamakları, parapetler, denizliklerdir. Hazır parapet ve denizlikler, merdiven basamakları kadar çeşitli değildir, istek üzerine üretilirler. Hazır eleman düzeyinde ürünler ise dekoratif panolar ve hazır prekast duvar panelleridir.

Aşağıda bu malzemeler kısaca tanımlanmıştır: Bu tabloda çimento esaslı malzemeler, kullanım yerine, ürün çeşidi ve boyutuna, renklendirme ve doku-desen verme yöntemlerine, üretim düzeyi ve yöntemine göre sınıflandırılmaya çalışılmıştı.

Karosiman Karo: Çimento, renkli kalker veya mermer tozu ile oksit boya karışımının kalıplarda preslenerek karo şeklinde üretilmesiyle elde edilen yapı malzemesidir. Aşınma yüzeyi 1-1,5 cm. kalınlıkta ve beyaz çimentodan yüksek dozajlı yapılır. Renklendirilir, doku ve desen verilir. Alt tabaka 1,5-2,5 cm. kalınlıkta ve kum ile normal çimentodan oluşur. Döşemeye mekanın ortasından başlanır ve derzli döşenir. Kuru kıvamda altlık üzerine ıslatılmış karolar tokmaklanarak yerleştirilir ve bir gün sonra da derzler çimento şerbetiyle doldurulur.

Terazzo Karo: Uygulamada karo mozaik veya çini olarak adlandırılır. İki tabakadan oluşur. Aşınma tabakası, çimento, boya, mermer tozu, taş kırıklarından oluşur ve yaklaşık 1 cm kalınlıktadır. Alt tabakada ise, normal çimento ve dişli kum kullanılır. Boyutları 20x20,23x23, 25x25, 30x30, 40x40 cm’dir,

Terazzo Dökme Mozaik: Uygulamada yerinde dökme mozaik adıyla anılır ve bağlayıcı olarak çimento, çeşitli renkte ve tane büyüklüğünde taş parçaları, mermer tozu ve gerektiğinde boyadan oluşan kıvamlı bir harcın bir döşeme altlığı üzerine serilmesiyle yapılır. Çimentonun yeterli priz yapmasından sonra yüzeyin zımpara taşı ile aşındırılarak silinmesi ile terazzo yüzey elde edilir. Terazzo döşeme kaplaması 2 tabaka halinde yapılır. Alt tabaka, sadece normal Portland çimentosundan oluşan 2,5 cm kalınlıkta bir harç tabakası olup bunun üzerine 1,5-2 cm kalınlıkta terazzo harcı serilir. Çimentonun beyaz çimento olması halinde, hemen her tür renk, toz boya katılarak elde edilebilir. Normal Portland çimentosu kullanılması halinde, ancak siyah ve kahverengi gibi çok koyu renkli boyalar karışıma istenen rengi verebilir. Sarı, kırmızı, yeşil, mavi gibi renklerde terazzo elde edilmesi için beyaz renkte çimento kullanılır.